🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Olympus - Basil Green Silver Leather
| Case material | Stainless steel 316L |
| Case diameter | 40MM |
| Lug to lug | 45MM |
| Lug width | 20mm |
| Movement | 2530 Automatic with Power Reserve and Small Seconds Movement 21400 BPH |
| Power reserve | ~40 hours |
| Crown | Pushdown crown |
| Accessories | ITALIAN SUEDE LEATHER STRAP WITH BUTTERFLY BUCKLE |
| WATER RESISTANCE | 5ATM | ~50 METERS | ~164 FEET |
| Glass | DOUBLE DOME SAPPHIRE CRYSTAL |
| REF. NUMBER: | OP5325BGS04 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






Olympus - Basil Green Silver Leather
Olympus - Basil Green Silver Leather
| Case material | Stainless steel 316L |
| Case diameter | 40MM |
| Lug to lug | 45MM |
| Lug width | 20mm |
| Movement | 2530 Automatic with Power Reserve and Small Seconds Movement 21400 BPH |
| Power reserve | ~40 hours |
| Crown | Pushdown crown |
| Accessories | ITALIAN SUEDE LEATHER STRAP WITH BUTTERFLY BUCKLE |
| WATER RESISTANCE | 5ATM | ~50 METERS | ~164 FEET |
| Glass | DOUBLE DOME SAPPHIRE CRYSTAL |
| REF. NUMBER: | OP5325BGS04 |
Select Warranty
Select Strap
From $40.59
Original: $135.30
-70%Olympus - Basil Green Silver Leather—
$135.30
$40.59Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Case material | Stainless steel 316L |
| Case diameter | 40MM |
| Lug to lug | 45MM |
| Lug width | 20mm |
| Movement | 2530 Automatic with Power Reserve and Small Seconds Movement 21400 BPH |
| Power reserve | ~40 hours |
| Crown | Pushdown crown |
| Accessories | ITALIAN SUEDE LEATHER STRAP WITH BUTTERFLY BUCKLE |
| WATER RESISTANCE | 5ATM | ~50 METERS | ~164 FEET |
| Glass | DOUBLE DOME SAPPHIRE CRYSTAL |
| REF. NUMBER: | OP5325BGS04 |





















